As we all know, a good skin care routine alone is not enough for a healthy, glowing skin. What you put in your body is very important! Everything we take internally can be fuel for our bodies and nourish it or it can have negative effects. Food for skin is the same. Plants hold so much power and adding antioxidant rich, fresh colorful foods to your eating habits can make a big difference on your skin!

Here are some amazing examples:

 

  • Water: Drinking water is the simplest way to glowing and hydrated skin! Try adding berries in your water for an antioxidant boost. The amount of water needed depends on each person but for adults 2 liters minimum is a good average.

 

  • Avocado: Avocados are great sources of healthy fats, B- vitamins, vitamin E, C, A, K, which help promote collagen production, provide antioxidants and promote skin elasticity.

 

  • Berries: Berries are loaded with antioxidants, which help keep free radicals under control! Keeping a balance of free radicals and antioxidants is very important for the body because high number of free radicals causes oxidative stress, which may lead to diseases in the body. Berries, especially strawberries are high in vitamin C, which promotes collagen production, and they also have anti-inflammatory abilities. Collagen is a protein that is found in your skin and other connective tissue, it is what keeps your skin stretchy and firm. With age collagen production in the body decreases, this is one of the reasons skin starts to get loose and wrinkly.

 

  • Sweet Potatoes, Oranges, Mangoes: Sweet potatoes, mangoes and oranges have beta-carotene in them; this is the pigment that gives them their red-orange color. Beta-carotene is a carotenoid and an antioxidant. It has anti-inflammatory abilities. Beta-carotene gets converted into Vitamin A, which is essential for healthy skin, and good eye vision.

 

  • Cocoa Powder/ Dark Chocolate: Cocoa is an incredibly strong antioxidant with anti-aging properties. It is rich in antioxidant flavonoids that are called flavanols, minerals such as magnesium, copper, iron and potassium and compound theobromine. It helps repair sun damage by the UV lights and environmental stressors, increases blood flow and promotes healing and renewal of skin cells.

  • Tomatoes: Tomatoes are rich in lycopene, which is a strong antioxidant in the carotenoid family and it is what gives them their red color. They are high in water content thus keep our skin hydrated, reduce inflammation and brighten skin tone.

 

 

 

 

 

The information contained in this post is for educational purposes only. This information is not intended to be used for diagnosis or treatment of any physical or mental illness or disease.


 

Hepimizin bildiği gibi, sağlıklı bir cilt için iyi bir cilt bakım rutini tek başına yeterli değil. Vücudunuza ne koydugunuz çok önemli! Yedigimiz ve ictigimiz her şey vücudumuz için yakıt olabilir ve onu besler veya olumsuz etkileri olabilir. Cilt için yemek de ayni!. Bitkilerin cok guclu, iyilestirici ozellikleri var ve yeme alışkanlıklarınıza antioksidan bakımından zengin, taze, renkli yiyecekler eklemek cildinizde büyük bir fark yaratacaktır!

Cildinizde fark yaratacak yiyecek ve iceceklere ornekler:

Su: Su icmek saglikli bir cilt en basit yoldur! Antioksidan destegi için suyunuza çilek eklemeyi deneyebilirsiniz! İhtiyaç duyulan su miktarı kişiye göre değişebilir, ancak yetişkinler için minimum 2 litre diyerek bir genelleme yapabiliriz.

 

 

Avokado: Avokado sağlıklı yağ, B vitaminleri, E, C, A, K vitaminleri bakimindan zengindir. Kolajen üretimini teşvik eder, cildinize gerekli antioksidanlari sağlar ve cildin esnekliğini arttırır.

 

Cilek, Frambuaz, Ahududu, Yaban Mersini: Cilek, frambuaz, ahududu ve yaban mersini serbest radikallerin kontrol altında tutulmasına yardımcı olan antioksidanlarla doludur! Serbest radikallerin ve antioksidanların dengede tutulması vücut için çok önemlidir, çünkü yüksek miktarda serbest radikal vücutta hastalıklara yol açabilecek oksidatif strese neden olur. Bu meyveler, özellikle çilekler, C vitamini bakımından yüksektir, kollajen üretimini teşvik eder ve ayrıca anti enflamatuar etkisi vardir. Kolajen, cildinizde ve diğer bağ dokularında bulunan bir proteindir, cildinizi gergin ve sıkı tutar. Vücuttaki kolajen üretimi yas arttikca azalir, bu durum cildin gevşemeye ve kırışmaya başlamasının sebeplerinden biridir.

 

Tatlı Patates, Portakal, Mango: Tatlı patates, mango ve portakalın içinde beta karoten bulunur; Onlara kırmızı-turuncu rengini veren pigment budur. Beta-karoten bir karotenoid ve bir antioksidandır. Antiinflamatuar yetenekleri vardır. Beta karoten, sağlıklı cilt ve göz sagligi için gerekli olan Vitamin A’ya dönüşür

 

 

Kakao/ Bitter Cikolata: Kakao yaşlanma karşıtı özelliklere sahip inanılmaz derecede güçlü bir antioksidandır. Flavanol, magnezyum, bakır, demir ve potasyum gibi mineraller ve bileşik teobromin denilen antioksidan flavonoidler bakımından zengindir. UV ışınlarından ve çevresel streslerden kaynaklanan güneş hasarlarını onarmaya yardımcı olur, kan akışını arttırır ve cilt hücrelerinin iyileşmesini ve yenilenmesini destekler.

Domates: Domates, karotenoid ailesinde güçlü bir antioksidan olan likopen bakımından zengindir ve onlara kırmızı rengini veren şeydir. Su içeriği yüksektir, bu nedenle cildimizi nemli tutar, enflamasyonu azaltır ve cilt rengini aydınlatır.

 

 

 

 

 

 

Bu yayinda yer alan bilgiler sadece egitim amaclidir. Bu bilgilerin herhangi bir fiziksel veya zihinsel hastalik veya hastaligin teshisi veya tedavisi icin kullanilmasi amaclanmamistir.