Hello Everyone!

Here is my first blog post! One of my main goals with starting La Ceiba Botanical Skin Care was to raise awareness about the dangers of conventional chemicals in our daily products and to create a platform where we can share knowledge about alternatives and products that are actually good for us and the environment.

Compromising our health for the sake of beauty, cleanliness or efficiency should never be a choice we have to make so I am here to share my knowledge to hopefully help make your lives easier!

My first blog post will be a 2-part article about a question that is becoming more and more prevalent: WHY NATURAL?

First I want to talk about conventional products such as skin care, make-up, shampoos, soaps, cleaning products, laundry detergents etc.

One thing all these products have in common are the chemical ingredients that they are filled with! I will get into detail about each of these products in future posts but I want to give you a little bit of general information on common harmful ingredients that you can find in most of them.

When we see products on the shelves at stores we have this perception that if they are out there then they must be safe for us. Most of us think that the government regulates each and every ingredient that goes into each product that we see on the shelves and that government tests these products for safety. Well unfortunately that is just not true!

There isn’t enough government regulation on skin care products, make-up products and especially cleaning products. They are filled with harmful chemicals because they are cheaper to produce and most of these chemicals come with harmful effects that compromise our health in long-term exposure.

 

We tend not to think about things that are a normal part of our lives that we just do automatically, but I want you to think about it for a second.

Every morning when we wake up, we shower thus use shampoo, conditioner and body wash, we brush our teeth with toothpaste, we put on moisturizer on our skin, we put on deodorant, we put on make-up, we wear clothes that were washed with detergents, we eat and wash our dishes with dish soaps, we wash our hands with soap, at the end of the night we come home and sleep on bed sheets that are again washed with laundry detergents.

That is lots of chemicals that we are exposed to every single day! And our bodies are amazing with their innate ability to heal but even our bodies have their limits and chemicals accumulate.

This is why there is a shift from conventional products to natural products.

 

In Part-2 of this of this article, I will be covering some of the reasons behind this shift to natural products as well as providing some information on some commonly used terms as well as some common chemical ingredients found in our daily products.

 

Warmly,

– Merih Solaklar

Founder

La Ceiba Botanical Skincare

 

 

 

 

The information contained in this post is for educational purposes only. This information is not intended to be used for diagnosis or treatment of any physical or mental illness or disease.


 

Herkese merhaba!

 

İşte ilk blog yazım!

 

La Ceiba Botanical Skin Care’i başlatmakla ilgili temel hedeflerimden biri, günlük ürünlerimizdeki konvansiyonel kimyasalların tehlikeleri hakkında farkındalık yaratmak ve aslında bize ve çevreye iyi gelen alternatifler ve ürünler hakkında bilgi paylaşabileceğimiz bir platform oluşturmaktı.

Güzellik, temizlik ya da verimlilik uğruna sağlığımızdan ödün vermek asla yapmak zorunda olduğumuz bir seçim olmamalı, bu yüzden hayatınızı daha sağlıklı hale getirmeye yardımcı olmak için bilgilerimi paylaşmak için buradayım!

Gittikçe daha yaygın hale gelen soru: NEDEN DOĞAL?

Öncelikle cilt bakımı, makyaj, şampuan, sabun, çamaşır deterjanları, temizlik ve bunlar gibi geleneksel ürünler hakkında konuşmak istiyorum. Bunların hepsinin ortak yani içlerindeki kimyasal maddeler!

Gelecekteki blog postlarımda bu ürünlerin her biri hakkında ayrıntılı olarak bilgi edeceğim, ancak çoğunda bulabileceğiniz genel zararlı içerikler hakkında size biraz genel bilgi vermek istiyorum.

Mağazalardaki raflarda ürünleri gördüğümüzde oradalarsa o zaman bizim için güvenli olmaları gerektiği algısı var hepimizde. Birçoğumuz devletin, raflarda gördüğümüz her bir ürüne giren her bir içeriği kontrol ve güvenlik açısından test ettiğini düşünüyoruz. Maalesef bu doğru değil!

Cilt bakım ürünleri, makyaj ürünleri ve özellikle temizlik ürünleri hakkında yeterli devlet düzenlemesi yok. Bu ürünler çok ucuz olduğu icin kimyasallar dolu ve kimyasalların çoğu uzun süreli kullanımda sağlığa zararlı.

Hayatımızın normal bir parçası olan şeyleri o kadar otomatiğe bağlamısız ki uzerinde düşünmüyoruz. Ama bir saniye düşünmenizi istiyorum.

Sabah uyandığımızda duş alıyoruz, şampuan, saç kremi ve vücut jelleri kullanıyoruz, diş macunu ile dişlerimizi fırçalıyoruz, cildimize nemlendirici sürüyoruz, deodorant kullanıyoruz, makyaj yapıyoruz, deterjanlarla yıkanmış giysiler giyiyoruz, yemeklerimizi bulaşık sabunları ile yıkıyoruz, ellerimizi sabunla yıkıyoruz, gecenin sonunda eve gelip deterjanla yıkanmış çarşaflarda uyuyoruz. Her gün maruz kaldığımız çok fazla kimyasal madde var!

Vücudumuzun, doğuştan gelen inanilmaz bir iyileştirme kabiliyeti var ancak vücudumuzunda belli sınırları var ve kimyasallar zaman içerisinde vücudumuzda birikiyor!

Bu nedenle, geleneksel ürünlerden doğal ürünlere doğru bir kayma var.

Bu postun ikinci bölümünde, bu naturel ürünlere doğru olan degişimin arkasındaki nedenleri, günlük kullandığımız ürünlerde bulunan bazı genel kimyasal içerikleri ve sık kullanılan bazı terimler hakkında konuşacağım.

 

Sevgiler,

-Merih

La Ceiba Botanical Skin Care’in yaraticisi

 

 

 

Bu yayinda yer alan bilgiler sadece egitim amaclidir. Bu bilgilerin herhangi bir fiziksel veya zihinsel hastalik veya hastaligin teshisi veya tedavisi icin kullanilmasi amaclanmamistir.